Pre vodičov kamiónov - Všetkým, všetkým, všetkým......

Autor: Rastislav Čurma | 13.2.2011 o 13:46 | (upravené 4.11.2012 o 8:20) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  2398x

Tak panstvo nadišiel čas sa rozhodnúť. Nadišiel čas prestať s detskými a siláckymi rečami po parkoviskách. Nadišiel čas začať konať. Nakoľko všetci len špekulujete, kombinujete a vymýšľate, rozhodol som sa založiť stavovskú organizáciu vodičov z povolania na Slovensku. Stavovskú organizáciu na platforme odborovej organizácie.

Dosť bolo nadávania na vašich zamestnávateľov. Dosť bolo minimálnej mzdy za vašu prácu. Dosť bolo strhávania zo stravného za nadspotrebu, kilometre.  Že vám nevyplácajú mzdu a vaše nároky a kontrolné orgány na to kašlú. Dosť bolo toho, že vám upravujú mzdu, stravné, pracovnú dobu bez toho, aby sa vôbec namáhali spýtať sa. Dosť bolo toho, že ste stále postavený pred „hotovú vec". Alebo ja vás pred hotovú vec postavím.

22 rokov od roku 1989

- nemáte možnosť vyjadriť sa k svojej mzde

- vaša mzda je na úrovni životného minima

- nevyplácajú vám stravné

- strhávajú vám za nadspotrebu

- a nemáte vôbec žiadne práva

Akurát tak možnosť zmeniť firmu... čo väčšina z vás aj robí...

V mesiacoch apríl- máj chystám založenie odborovej organizácie pre naše povolanie.

Organizácie, ktorej náplň práce teraz rozvediem.

Platy:

Hlavnou náplňou tejto organizácie bude uzatvorenie podnikových kolektívnych zmlúv.  Alebo firemných, pre lepšie pochopenie. Ak je zdužených min 60% pracovníkov firmy (možné aj utajené členstvo), pre každú firmu zvlášť sa uzatvorí zmluva, medzi členmi odborovej organizácie (ďalej len OO) a zamestnávateľom.  Zmluva, ktorá určí minimálnu hodinovú sadzbu práce pre nadchádzajúci rok. Od toho odvodené príplatky za prácu v noci, za prácu cez víkendy a sviatky, príplatky za nadčasy, prípadné odlučné atď.... Len pre členov OO. Ak to bude len 60% ,tak zvyšných 40%  nečlenov nebude podliehať úpravám.

Bohužiaľ LEN TOTO JE JEDINÝ SPRÁVNY A PRÁVNE KOREKTNÝ POSTUP. Toto si musíte uvedomiť.

Takže zástupca spoločnosti dostane návrh kolektívnej zmluvy. A dohodne sa. A podpíše sa. Ak sa nepodpíše ako prvý nasleduje stávková pohotovosť. Ak ani vtedy nie, výstražný štrajk. Ak ani po tomto nie- štrajk ostrý.

Toto je zákonný postup. Iná forma neexistuje. To nemôže byť o tom, že sa zopár vodičov firmy dohodne a zajtra nejazdí... Všetko má svoje pravidlá. A toto sú tie zákonné a správne!

Zrážky zo mzdy:

Ďalej OO bude zabezpečovať a chrániť sťahovanie nadspotreby. Nebude možné, aby došlo k stiahnutiu za nadspotrebu, bez oficiálneho prelitrovania auta. (autorizované firmy), bez zváženia poveternostných podmienok, hustoty dopravy, stavu auta a trasy.

Stravné (diéty).

Zmluva určí prípadné zvyšovanie, znižovanie alebo úpravu stravného na nasledujúci rok.

A v ďalšom by mala organizácia poskytnúť:

-         právne poradenstvo

-         pomoc pri vymáhaní nevyplatenej mzdy

-         odborné poradenstvo (pracovný čas, zodpovednosť vodiča,...)

-         finančná pomoc členom

-         zastupovanie členov v prípadných súdnych sporoch

Viac k problematike platov na fóre www.provo.sk

Návrh mesačného príspevku pre člena je 10 Eur mesačne. Ja tu nechcem teraz písať, že je to cena jednej kávy z automatu denne, ani nič podobné. Na to, aby niečo takéto začalo fungovať je potrebné zaplatiť ako aj prenájom priestorov, tak aj zaplatiť ľudí, ktorý túto prácu vykonávať budú. Prenájom priestorov v min. troch mestách na Slovensku. A zaplatiť ľudí. Ale zároveň táto organizácia bude mať možnosť kontroly členov, na aké prostriedky sa míňa členské.

Neopisujem vám tu ani oblasť 51, ani nič nemožné. Fungovanie niečoho takého je až úžasne možné, a je to tá správna cesta ako konečne vyriešiť peripetie nášho povolania. Zároveň hľadám troch ľudí na obsadenie týchto kancelárií. Troch ľudí, ktorých tak isto trápi problematika. Ktorí vidia do problematiky aj z pozície vodiča. A ktorí chcú tento problém riešiť aspoň tak, ako ja... A ostatným budúcim členom? Vytlačte si to. Rozširujte medzi kolegami. Kopírujte, zdieľajte......

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?