Aj pre vodičov kamiónov- kaucia

Autor: Rastislav Čurma | 4.3.2011 o 18:59 | (upravené 4.3.2011 o 19:07) Karma článku: 8,63 | Prečítané:  1535x

Tento môj blog bude návrhom. Návrhom, ako by to v dokonalom svete mohlo existovať. Aj keď, dokonalý svet je ilúzia.....  Určite sa už každý z nás stretol s policajnou kontrolou. Aj v dobrom, aj v zlom. A všetci sme ľudia. A ako ľudia sme omylní....  Tento blog bude ale o omyloch policajtov... Niežeby ich všetci nemali radi, ale v rebríčkoch obľúbenosti budú niekde medzi zubármi a politikmi... Teraz pôjde o ich omyly.

Pred niekoľkými dňami som na fóre profesionálnych vodičov čítal o prípade kontroly, ktorá skončila tým, že profesionálny vodič prišiel o vodičské oprávnenie. V tomto konkrétnom prípade o neho prísť nemal. Polícia pri kontrole chcela, aby zdokladoval svoju činnosť spätne za 28 dni. Jazdil na živnosť pre zmluvného partnera.  Potvrdenie, ktoré predložil, mu vydal partner. Policajt ho neuznal a zabavil. Vodič dostal finančnú pokutu. Nemal hotovosť, zadržali mu VO. Inému zasa „nenadväzovalo" potvrdenie o dovolenke. Policajt tvrdil, že medzi hodinou ukončenia dovolenky a vložením karty do tachografu nesmie byť doba dlhšia ako 2 min!!! Kravina. Podľa policajta je na to aj nejaké nové nariadenie. Nenašiel som. Ani sa nedá. Neexistuje. V JoJ-ke by mu v rubrike „ako to nespackať" iste bolo povedané, že má právo sťažovať sa. Alibizmus. Ak by sa aj sťažoval, peniaze a stratený čas mu nikto nevráti. Ono to  teoreticky znamená asi toto.

- Vodič nemôže pokračovať bez VO (vodičské oprávnenie) v jazde.

Ja osobne si neviem predstaviť, vysvetľovať v zahraničí to, že nemám VO, ale nejaký papier o zadržaní.

- Možná sankčná pokuta a finančný postih pre nedodanie tovaru

- Vybehanie „návratu" VO

- strata kontraktu...

a ďalšie

Viem, že sa veľa nás profesionálov, ktorých volant živý stretlo už s niečím podobným. Mne osobne ešte nikdy, napríklad policajná kontrola  na Slovensku, nedokumentovala  priestupok.  Teda napr. za rýchlosť. Nikdy mi neukázali zábery kamery. Alebo zaznamenanú rýchlosť. Stále to je len o výhovorkách, že ak chcem vidieť fotku, tak to bude drahšie.... atď. Ja netvrdím, že som napr. neprekročil rýchlosť. Ale rád by som, aby boli dôkazy predkladané. A v dnešnej dobe aj to, že odmietam zaplatiť pokutu na mieste, môže viesť k zadržaniu. Nemám možnosť sa brániť. Teda mám. V priestupkovom konaní. O x dní. Čo medzi tým? Strata zamestnania? Práve preto väčšina zaplatí na mieste. Pri vodičovi, ktorého volant neživí je to o tom, že ak si je 100% istý, tak to riskne a postúpi priestupkové konanie. A peripetie a čas s tým spojené. Ale čo vodič profesionál? Tu mi chýba možnosť kaucie. Z praxe bežná v Nemecku.

Vodičovi je „udelená" kaucia. A s VO ďalej pokračuje v ceste. V ďalšom konaní je zastupovaný v neprítomnosti a je mu len doručené rozhodnutie. S prípadným preplatkom (ktorý môže venovať charite, alebo si nechať poslať na osobný účet) alebo nedoplatkom, ktorý musí zaplatiť. Ale hlavne, nie je postihovaný ďalšou finančnou a časovou stratou. Nehovoriac o tom, že môže pokračovať v ceste. Ale hlavné je, že má právo spochybniť udelenie pokuty, prípadne obhájiť svoje konanie.

V prípade, ktorý som spomínal vyššie, by to určite pomohlo. Jednak ani školitelia v tomto prípade nemajú jasný postup. Vodič naozaj posledných 28 dní nevykonával žiadnu prácu. Predložil o tom potvrdenie od zmluvného partnera. Podľa môjho názoru si to potvrdenie ako živnostník mal vystaviť sám. Ale podľa policajta, ani to by mu neuznal.

Oba prípady majú ale jedno spoločné. Pri policajnej kontrole neexistuje žiadny precedens. Neexistuje prezumpcia neviny. Ak vodič zaplatí pokutu na mieste- priznáva sa. Ak nezaplatí, hrozí mu, že mu zabavia VO alebo prípadné priestupkové konanie. Ako sa ho má zúčastniť vodič, ktorý je 90% dní v roku v zahraničí?  Navyše mu hrozí, že  príde určite o ušlú mzdu, prípadne aj  zamestnanie...

Takže naši páni policajti sa stávajú bohmi. Bohmi, ktorí rozhodujú už nielen o priestupkoch. Kontrolujú, čo kontrolovať majú. Ale nevedia to. Nevedia čo majú kontrolovať, ako to majú kontrolovať, tak radšej zastrašujú. Osobne by som navrhoval pri troch mylných posúdeniach, aby daný príslušník musel absolvovať školenie. Ak sa situácia zopakuje 3x za 12 mesiacov- vylúčenie z PZ. Teda 3x a dosť nech platí aj pre nich. Nič v zlom, ale ak niekto vyrába nepodarky, tak tiež si zamestnanie neudrží. A samozrejme by som požadoval aj plné nahradenie finančnej straty pri nesprávnom postupe. Teda, ak mne ako profesionálovi zadržia VO neoprávnene, tak aj náhradu ušlej mzdy a veci s tým súvisiace.  Pri každom zlom posúdení.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?