No zbohom slovenská preprava osôb

Autor: Rastislav Čurma | 17.4.2012 o 12:53 | (upravené 17.4.2012 o 13:32) Karma článku: 13,36 | Prečítané:  30398x

          Na začiatku bola idea. Výborná myšlienka prepravy osôb. Medzinárodne. Teda zo Slovenska do zahraničia a späť. Naložím ľudí, priveziem do zahraničia do práce, a naložím ľudí späť, ktorí odchádzajú domov na Slovensko. Všetko legálne a pri všetkej čestnosti. Na základe objednávky konkrétnej firmy. S fakturáciou, DPH a zaplatenými daňami. V pláne zakúpenie minibusu do 9 miest (3,5t). Žiadna šmelina. Nové auto s vyššou výbavou, doplnkovou klimatizáciou, polohovateľné sedačky, TV... Žiadny „dobytčák". Patričná úroveň s profesionálnymi vodičmi.  Pripoistenie cestujúcich. A legálne pracovné miesta vodičov.

Tak som teda zavolal známej aby mi preverila možnosti a poď ho vybavovať. Veď osobná preprava je voľná živnosť, žiadne významné naťahovačky...paráda. ALE NIE V KOCÚRKOVE.Všetko išlo ako po masle. Vypracované ponuky na autá, myšlienka je, osoby na prepravu tiež. Už len zlegalizovať. HOPS.

Telefonát na okresný úrad odd. živností:

-„Rád by som si otvoril živnosť na prepravu osôb".

-„ Bohužiaľ preprava osôb už neexistuje. Volajte Krajský úrad dopravy, tam vám dajú podrobné informácie".Prekvapilo, ale čo už.. tak ďalší telefonát na KuD.

JA - „ Dobrý deň. Rád by som prevádzkoval medzinárodnú prepravu osôb 9 miestnym autom"

- „Bohužiaľ 9 miestne autá neexistujú"

JA -„ Ako neexistujú, jedno mám predbežne objednané"

-„Ale nemôžete ním vykonávať osobnú prepravu. Len autobusovú alebo taxi."

JA - „ Ale to auto nespĺňa predpoklad na autobus. Má len 9 miest. A prepravu chcem             vykonávať na základe objednávok do firiem, takže NEPOTREBUJEM taxameter."

- „Preprava 9 miestnym autom neexistuje. Autobusová preprava alebo taxi. Od marca 2012"

JA - „To akože nie je možné vykonávať prepravu osôb 9 miestnym vozidlom?"

            - „len 10 miestne alebo taxi"

Skrátim to. Arogantná, drzá slovenská úradníčka. Namiesto rozumného vysvetlenia, opakovanie viet ako záznamník. Nepríjemný zážitok. Veľmi nepríjemný.

          Tak poď ho volať späť na živnostenské odd. Tam to dvihol „brigádnik". Vysvetlil som mu ešte raz celý problém. Na figu. Nakoniec z neho vyliezlo, že je praktikant a že to skúsi zistiť.Tak som zavolal iné číslo, to isté oddelenie.
Ústretová, príjemná..  Až tam mi bolo vysvetlené ako to vlastne je.Živnosť na osobnú prepravu už nie je možné otvoriť. Preprava osôb 9 miestnym autom sa môže vykonávať len ako TAXISLUŽBA.

Takže aby som to zhrnul:

Mám prevádzkovať taxi, ktoré taxíkom nie je. Preprava bez taxametra. Musím ale spĺňať všetky podmienky taxislužby. A teda odborná spôsobilosť, finančná spôsobilosť, auto spĺňajúce podmienky TAXI. A to všetko preto, že TAXISLUŽBU PREVÁDZKOVAŤ NEBUDEM.. A ešte aby som nezabudol. Nemôžem nabrať cestujúcich späť!!!

Ešte pri telefonáte so živnostenským oddelením mi napadlo, že sa pokúsim to nejako obísť. A v tom momente mi napadla možnosť: Budem to prevádzkovať ako požičovňu áut aj s vodičom. Teda firma (objednávateľ) mi neplatí za prepravu osôb, ale za zapožičanie auta aj s vodičom.

BOMBA. A čuduj sa svete na živnostenskom neboli proti.... Prácu vodiča viem fakturovať na základe živnosti, a požičiavanie aut je tak isto voľná živnosť. Na KuD ale proti boli. Auto s vodičom sa požičať nedá!!! Na otázku ako to teda po novom budú robiť majitelia luxusných limuzín, ktoré sa požičiavajú na hodiny a zásadne s vodičom!!! som odpoveď nedostal

            Ako som už písal na začiatku chcel som to prevádzkovať dôstojne a legálne. Dokonca poctivo platiť dane. (To robím celý život- viem som idiot) A požičiavanie auta- povedzme si pravdu- bolo určitým spôsobom obchádzania. Tak som sa rozhodol, že to skúsim ešte na inom KúD.Na druhom mi to bolo potvrdené a vysvetlené po lopate... Aj s nesúhlasom zo zákonom, alebo jeho možným dodatkom, ktorý to celé mohol urobiť transparentnejším a prehľadnejším.
A na treťom detto. Akurát mi ešte odporučili kontaktovať sa priamo s ministerstvom dopravy ohľadom výkladu zákona.

           Stalo sa aj to a ja som kontaktoval aj Ministerstvo dopravy. A konkrétne sekciu cestnej dopravy. Správanie sa bolo asi také ako som čakal. Strohé, úradnícke a direktívne. A hlavne nadradené a štýlom - nepáči sa? - no a čo?

Ako to teda je po poučení priamo s ministerstva:

Prepravu 9 miestnym automobilom môžem vykonávať na základe TAXISLUŽBY.

Auto musí spĺňať podmienky pre auto TAXISLUŽBY.

Nevadí, že TAXISLUŽBU NEVYKONÁVAM!!!!

Vodič musí mať PREUKAZ VODIČA TAXISLUŽBY. Aj keď TAXISLUŽBU NEVYKONÁVA!!!

Pri medzinárodnej preprave osôb v aute nesmiem mať osoby pri ceste späť!!! Môžem ich odviesť do zahraničia, ale pri ceste späť musím byť prázdny!!!

  • - tu som argumentoval, že sa mi to zdá pritiahnuté za vlasy. Napríklad autobus ktorý vezie dovolenkárov, je plný dovolenkárov aj pri ceste späť?! Bolo mi argumentované, že to je iná kategória. Keď som sa dotyčného pána spýtal v čom je to iné, mimo počtu prepravovaných osôb, tak odpoveď bola tá, že to NIE JE TO ISTÉ!!!
  • - Nemám titul pred menom, ale ja osobne nevidím rozdiel, ak ide autobus s dovolenkármi (charterová preprava pre cestovnú kanceláriu) a auto s 9-timi pasažiermi (charterová preprava pre firmu). Teda rozdiel je len počet prepravovaných osôb. Plánoval som mať tak isto poistené sedačky, kávu v aute, dennú tlač ,TV a profesionálnych vodičov.

Ak si odmyslím to, že účelom zákona 56/2012 bolo zničiť tých, ktorí prepravujú osoby na čierno, tak NIČÍ KOMPLETNÚ PODSTATU OSOBNEJ PREPRAVY. Viem že je rozdiel byť taxikárom, spĺňať všetky požiadavky a že ich právom štvú čierne ovce v revíri.

          Plánoval som prepravu osôb medzinárodne. Auto urobí jednu prepravu týždenne a medzi tým STOJÍ. TAXISLUŽBÁM NEKONKURUJEM A NEVYKONÁVAM ICH PRÁCU. Oni to robiť nemôžu. Autobusovej preprave možno, ale tá je pomalá (na mojej trase 24h - ja 17) a neflexibilná (Ja vyzdvihujem na firme a dopravujem domov).  Viem, že sa osobnou prepravou živí veľa ľudí na čierno, ale to je PROBLÉM KONTROLNÝCH ORGÁNOV! Riešenie určite nie je v tom, že na celý segment uvalím zbytočné požiadavky a zlikvidujem ho.  TAXI bez taxametra je predsa  nezmysel. Výsledkom bude, že aj tí, čo to robili oficiálne, to pre nezmyselné požiadavky začnú robiť načierno.

          Dokážem pochopiť zámer, že slovenské taxi nemôže naložiť ľudí v zahraničí a doviesť ich domov. Je to o ochrane trhov jednotlivých štátov. Nehovoriac o tom, že pri dodržiavaní pravidiel, by to nebolo ani o ekonomike a ani o ekológii. Ale zároveň nechápem, prečo ministerstvo dopravy nezavedie napríklad status podnikovej dopravy.  Určite by to šlo zariadiť aj na celoeurópskej úrovni. A POŽIADAVKA MUSÍ VYCHÁDZAŤ ZO STRANY SLOVENSKÉHO MINISTERSTVA DOPRAVY. Nie zo strany Európskej únie. Východný blok dochádza za prácou na západ. Západ za prácou na východ NEDOCHÁDZA!!! Celý segment by sa legalizoval a sprehľadnil. Ale to by asi musel niekto z rodinných príslušníkov ministerstva podnikať v tejto oblasti. Či?

V mojom prípade to skončí tak, že sa na to vykašlem. Pravdepodobne. Štát príde o moje dane, a dane mojich zamestnancov. Teda o hypotetické dane a hypotetických zamestnancov. Bolo to v pláne.

Alebo to rozbehnem z Čiech a štát môže lízať med cez sklo...... Dane budú mať Česi a zamestnanosť tiež...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V bašte Smeru deti chorľavejú a starším sa cnie za socializmom

Baníci cítia krivdu, keď niekto kritizuje umelé dotovanie Hornonitrianskych baní vládou. Na ťažkú prácu nedajú dopustiť.


Už ste čítali?