Nehasme, čo nás nepáli.

Autor: Rastislav Čurma | 29.1.2014 o 16:01 | (upravené 29.1.2014 o 16:07) Karma článku: 8,79 | Prečítané:  1606x

Tento blog bude len úvahou. Úvahou nad mentalitou slovenského národa.  Úvahou nad zákonmi, zodpovednosťou občanov, politikov, zákazníkov. Prečítajte ho v kľude a potom ešte raz.  A prečo ho píšem? Lebo zomreli ľudia. Lebo ma život naučil mať stále krytý chrbát. Lebo si myslím, že takto by mal žiť každý.  Tento blog sa týka  segmentu osobnej dopravy, konkrétne medzinárodnej prepravy osôb, ktorá je momentálne taxislužbou. Tento blog sa týka politikov. Ich zodpovednosti  za prijímané zákony a ich uplatňovanie v praxi Tento blog sa týka zákazníkov týchto spoločností a slovenskej mentality. A má viacero rovín.

Rovina reality.

Včera zomreli ľudia. Nevinný ľudia. Súhrou náhod došlo k odpojeniu prívesu nákladného auta, ktorý usmrtil nevinnú osádku auta idúceho oproti. Úprimnú sústrasť pozostalým.  Ľutujem aj vodiča nákladného auta. Bude s tým musieť žiť. Či to zavinil priamo, alebo nepriamo. Viem ako to chodí v dopravných firmách  a CELÚ ZODPOVEDNOSŤ ponesie on.  Ak zle zapojil príves a došlo k odpojeniu, bude to o to ťažšie. Ak bol s autom problém a on bol prinútený s takýmto problémom jazdiť, firma sa z toho vyvlečie. Zodpovednosť podľa zákona padá na jeho hlavu.
( Má odmietnuť nastúpiť cestu s vozidlom, ktoré nevyhovuje technickému stavu) Toľko zákon.  Že ten zákon ďalej nechráni toho vodiča, že na cestu nastúpi pod hrozbou výpovede.. TO UŽ ZÁKON NERIEŠI.
Že vo firme je vedúci dopravy, alebo by tam mala byť osoba, ktorá svojim podpisom potvrdí vyhovujúci stav, TO UŽ ZÁKON NERIEŠI. Že by výpoveďou ohrozil svoju rodinu, splátky hypotéky...
Neospravedlňujem ho. Neviem aké boli skutočnosti, ktoré viedli k nehode.  A netvrdím, že mne sa niečo takéto nemôže stať.  ALE VIEM, ŽE ROBÍM STÁLE VŠETKO PRETO, ABY SOM TOMU PREDIŠIEL.

Rovina úvah.

Niekoľko mesiacov sa zaoberám problematikou osobnej dopravy. Konkrétne medzinárodnej prepravy osôb automobilmi s obsaditeľnosťou do 9 miest, ktorá je od 1.1.2014 taxislužbou. Komunikujem s úradmi, ministerstvami, kompetentnými... Doma aj v zahraničí.
Snažím sa riešiť problémy, diery v zákonoch a informovať dopravcov, aj ich zákazníkov. Je také slovenské, že dopravcovia mi nadávajú, čo ma je do toho, či je niekto legálny, alebo čierny dopravca. (bez koncesie). Je také slovenské, že zákazníci mi nadávajú, prečo sa starám s kým cestujú, a že nelegálny dopravca im dá menšiu cenu. A je také slovenské, že ma inštitúcie zodpovedné za riešenie tohto problému, odkazujú jedna na druhú s dodatkom, že oni s tým nemôžu nič robiť. Nehasíme, kým nás to nepáli.

Spomínaná nehoda sa stala dopravcovi. Prepravoval opatrovateľky.  Zomrel vodič, aj jeho zákazník. NEVIEM, či dopravca mal všetky náležitosti., ktoré ho od 1.1.2014 ustanovujú do úlohy dopravcu.  A teoreticky, pri odškodnení  pozostalých to nehrá úlohu, pretože pravdepodobná vina bude na strane dopravcu vlastniaceho kamión. ČO ALE V PRÍPADE, AK AJ TENTO PREVÁDZKOVAL SVOJU ČINNOSŤ NA ČIERNO? Nereálne? Prečo?
Kto odškodní rodiny a poskytne im aspoň zadosťučinenie?
Predstavte si, že tým, že jazdíte s nelegálnym dopravcom, vám vznikne morálna zodpovednosť za usmrtenie človeka. Ako? Váš dopravca usmrtí nevinného človeka tak, ako sa to stalo včera. Tým, že ste jeho zákazník, podporujete ho v tejto činnosti. Umožňujete mu prevádzkovať činnosť bez povolenia. Teda (absolútne prehnane, ale zato morálne) sa stávate jeho spolupáchateľom. Čo budete robiť v prípade, ak takýto nelegálny dopravca ublíži niekomu z vás, alebo niekomu z vašej rodiny?

Zvykli sme si, ako národ slovenský, nadávať na politikov. A oprávnene. Robia beztrestne veci, za ktoré by každý normálny občan zaplatil.  Viníme ich za všetko. Aj za naše chyby
Mali by sme ale začať od seba. Ak zlodej kričí, chyťte zlodeja, je to také slovenské.
Mali by sme začať hasiť oheň, aj keď nás nepáli.
Ak budeme takto žiť , stále s pocitom čistého svedomia,  potom môžeme vytýkať iným ich pochybenia.

Ja viem, že je to zakorenené niekde v nás.  Príde nový zákon, a namiesto toho, aby sme ho dodržiavali, vymýšľame spôsoby, ako ho obísť.  Viem, že zákony nie sú dokonalé. Ale to ani ľudia.
Ľudia ale majú tú možnosť, snažiť sa byť dokonalí.

Tento blog má byť len úvahou, ako sa komukoľvek z nás môže vrátiť ľahostajnosť a nehasenie ohňa, ktorý nás nepáli. Všetkým  obhájcom rôznych spôsobov nelegálneho podnikania. Všetkým tým, ktorým zavedenie nejakých pravidiel vadí.  Neprajem nikomu žiadnu zlú skúsenosť.  Ale niekedy človek jednoducho nedomyslí súvislosti a to, že sa mu jeho flagrantnosť môže vrátiť nečakane a mimoriadne bolestivo.

Záverom chcem ešte raz zdôrazniť úprimnú sústrasť pozostalým. Nebolo mojím úmyslom nejako sa priživovať na nešťastí iných, ani naznačovať nejakú ich zodpovednosť,  za spomínanú nehodu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Liga majstrov vrcholí, Real hrá s Liverpoolom

Sledujte online prenos s nami.

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Zabíjajme, lebo aj tak nás zabijú.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?