Predám charakter a česť

Autor: Rastislav Čurma | 28.4.2014 o 15:22 | (upravené 28.4.2014 o 15:27) Karma článku: 17,50 | Prečítané:  5932x

Predám charakter a česť. Cena do 100 euro. V dnešnej dobe nič neobvyklé. Na predaj je takmer všetko. Tak prečo nepredať svoj charakter alebo česť. A je jedno či je fyzická osoba alebo firma. Ale jednotlivec to má o to ťažšie, že by sa potom  mal pozrieť do zrkadla. A že sme schopní a ochotní predať základ svojej morálky, svedčí minimálne o úpadku jednotlivca, ak nie celej spoločnosti. Je to to posledné, čoho by sa človek mal vzdať. Ale niektorí sa jej vzdajú veľmi lacno. Ako majiteľ novovzniknutej firmy, mám k dispozícii hneď niekoľko použitých charakterov na predaj.

Konkrétne?

Pán (nazvime ho Pavel Bucko) zavolá dopravcovi  a objedná si dopravu na trase Slovensko - Holandsko. Po informáciách odošle objednávku, kde súhlasí s podmienkami.. Hlavne s podmienkami prepravného poriadku, ktorý je dostupný na stránke dopravcu a ktorý sa stáva neoddeliteľnou súčasťou zmluvy o doprave.
Že ich nečítal (tie podmienky), je jeho ľahostajnosť. Niekoľko hodín pred nástupom, pri telefonickom kontakte, ale odmieta nastúpiť na cestu, lebo sa vraj nemá ako dostať z Banskej Bystrice do Bratislavy. Navrhnem mu alternatívu a možnosť zabezpečenia dopravy do Bratislavy. Odmietne. Tak mu oznámim, že podľa prepravného poriadku spoločnosti, s ktorým pri objednávke súhlasil, sú za zrušenie cesty sankcie. Zloží telefón.
Jednoduché. Vypíše sa faktúra za storno prepravy a odošle. V objednávke sú všetky údaje. Meno, priezvisko, adresa, telefón, IP adresa počítača z ktorého bola zasielaná objednávka.
Zašlete faktúru a čakáte. A príde odpoveď.
„Ja som neobjednával, niekto si zo mňa vystrelil. Neotravujte ma."
Namietam, že ten niekto, použil jeho údaje, a že pri telefonáte nehovoril nič o krádeži údajov a vystrelení. Že objednávka bola odosielaná z IP jeho bydliska. A teda, mal by sa zachovať čestne, charakterne a zodpovedne.
Žiadna odpoveď.
Vysvetlenie: p. Buckovi slová ako česť, charakter a zodpovednosť nehovoria nič.
Cena: 100 euro.

A že sú aj lacnejší? Sú.
Firma (nazvime ju HUNTER TRANSPORT) podobný prípad.  
Cena cti, charakteru a morálky? 45 Euro
Pán (nazvime ho) Miroslav Viktory? Podobný prípad
Cena cti charakteru a morálky? 72,50 Euro
Pán (nazvime ho) Bronislav Dohnalík? Podobný prípad
Cena cti morálky a charakteru 37,50 Euro.

Chcel by som zdôrazniť ešte jeden fakt. Jednotlivcom, ktorí dopravu stornovali za otáznych podmienok, sme ako spoločnosť ponúkli, že storno poplatok im bude odpočítaný z nasledujúcej cesty, ak pocestujú s našou spoločnosťou počas najbližších 3 mesiacov.
Predsa len stáva sa čokoľvek a bolo to obojstranne výhodné. Ani tento ústupok nezabral.
Tým, ktorí sa správali arogantne, drzo, nezodpovedne sme neponúkli nič.

Veľmi lacno predali dotyční základ svojej osoby.
Slovo chlapa, slovo firmy, podanie si rúk, dodržaná dohoda a zodpovednosť sú základné kamene  tvoriace základy cti a morálky. Základy charakteru človeka. Tak spoločnosti, ako aj jednotlivca . A že na Slovensku je cena týchto hodnôt nízka, je viac ako smutné.
Smutný je aj fakt, že všetci vyššie spomínaní pôsobia v zahraničí a dokážem si predstaviť, aký obraz o hodnotách na Slovensku tam vytvárajú.

Čo dodať na záver.
Diskusií, kde sa nadáva, ako nás okrádajú naši politici je habadej. Politika je ale obrazom reality. Ak sa dokážeme ako slovenský národ zmeniť od základu, teda od jednotlivca, ak si začneme prejavovať úctu a dodržiavať pojmy ako charakter, česť, morálka a zodpovednosť, až vtedy príde zmena, o ktorej každý sníva. A až vtedy budeme môcť vstať a spievať o slobodnej krajine.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Liga majstrov vrcholí, Real hrá s Liverpoolom

Sledujte online prenos s nami.

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Zabíjajme, lebo aj tak nás zabijú.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?