Divotvorný Kráľovský Chlmec - neexistujúce ihrisko

Autor: Rastislav Čurma | 1.12.2019 o 18:19 | (upravené 1.12.2019 o 18:57) Karma článku: 1,49 | Prečítané:  600x

V mestskej časti Fejséš sa nachádzajú dve ihriská. Keď mi do správ prišlo, že ihriská v tejto mestskej časti sú neudržiavané, začal som sa o to zaujímať.


Alebo postupne.
Keď  som sa v prvej infožiadosti pýtal magistrátu mesta, prečo sa nestará o ihriská v tejto mestskej časti, prišla mi spoplatnená odpoveď:
Mesto neeviduje  v tejto mestskej časti vo svojom majetku ani jedno z uvedených ihrísk. predpokladáme, že boli zriadené, tam žijúcimi občanmi. Z uvedeného dôvodu nemôže tieto ihriská udržiavať, nakoľko sa nejedná o majetok mesta.

Nedalo mi to. trochu som pátral a pomohla mi v tom aj infožiadosť odosielaná v druhom slede, týkajúca sa dočasnej skládky. Pri tejto odpovedi mesto identifikovalo LV pozemku.
Ale postupne.

Zaslal som teda následnú infožiadosť :
Je trestuhodné, že za 5 rokov vo funkcii nezistil primátor mesta, že v mestskej časti Fejséš sú dve ihriská. jedno detské a jedno futbalové.
1. budú teda ihriská zaradené do majetku mesta, ak sa nachádzajú v jeho intraviláne?

Z toho, že a niečo nachádza v intraviláne mesta ešte nevyplýva, že je mesto oprávnené zaradiť to do svojho majetku. mesto sa riadi platnými právnymi predpismi, na základe ktorých je oprávnené zaraďovať hnuteľný a nehnuteľný majetok do svojho vlastníctva. Ako sme uviedli v predchádzajúcej odpovedi predpokladáme, že tieto ihriská boli zriadené tam žijúcimi občanmi. Z uvedeného dôvodu tieto ihriská nemôžu byť zaradené do majetku mesta. 
2. Budú patrične udržiavané?
nakoľko ide o cudzí majetok, údržba ihrísk zo strany mesta nie je možná. udržiavanie priestranstva, t.j. kosenie, bude mesto vykonávať.
3.Záleží vedeniu mesta na tom, aby sa deti aj v tejto mestskej časti mali kde hrať?
Vedeniu mesta záleží na tom, aby sa deti na území celého mesta mali kde hrať. V predchádzajúcom období boli zrealizované detské ihriská za cukrárňou Family, na Fábryho ulici a na Ul L. kossutha. v minulom ako aj v tomto roku mesto v danej lokalite riešilo odstránenie čiernych skládok a spevnenie prístupových komunikácií.
4.Ako bude mesto ďalej postupovať v tejto záležitosti?
Vedenie mesta rokuje priebežne s obyvateľmi tejto časti mesta a postupne sa snaží plniť ich požiadavky. V prípade uplatnenia požiadavky na realizáciu ihriska sa ňou mesto bude zaoberať a hľadať možnosti na ich splnenie.

Vyčerpávajúca odpoveď a ešte vyčerpávajúcejšie  jej opisovanie.
 A teraz k realite.
Takže mesto nevie, že v danej mestskej časti je ihrisko. Zaujímavé. Na LV 1921, ktorý sa týka týchto pozemkov na parcele č 5121, ktorá je aj v chránenom vtáčom území, je táto plocha evidovaná ako zastavaná plocha a nádvorie.. je tam teda možnosť stavby tak povediac čohokoľvek.
Tieto ihriská boli pravdepodobne zriadené ešte za bývalého režimu, ale o tom sa prieť nechcem.
Mesto uznáva, v odpovedi na druhú otázku, že táto plocha kosená bude.
Zároveň ale počas celého roku 2019 kosená nebola.

Keď som dostal upozornenie na nepokosenú trávu na týchto ihriskách, o nič iné mi ani nešlo. Nešlo mi o to, aby mesto namaľovalo preliezky. Ak to má mesto zruinovať, tak radšej nie.
Keď som tam zavítal prvý krát, videl som behať deti po ceste. Možno by behali po ihrisku, keby na ňom nebola tráva, vysoká miestami až 2,5m.


Zaujímavé je, že ma rovnakej parcele má mesto o kúsok ďalej aj kompostovisko. (donedávna o ňom netušilo že ho má a tak trošku tam zabudlo vyvážať zelený odpad z mesta)
 A hneď vedľa aj dočasnú skládku asfaltu. Dočasnú skládku mesta Kráľovský Chlmec. Síce tam tá tabuľa pribudla až po mojom upozornení, ale je tam.
 

A toto všetko v chránenom vtáčom území...

No takže aby som zhrnul.. Kosiť sa bude. Kedy, nebolo konkretizované. 
Podľa vedenia mesta Kráľovský Chlmec tam teda ihrisko v majetku mesta nie je. Že tam je ihrisko, to nevedia, lebo nie je v majetku mesta. Kosiť to budú.
Mesto sa riadi platnými právnymi predpismi, to netuším čo znamená. Či to ihrisko tam bude, alebo nebude....
Keď ich občan upozorní na skládku asfaltu, ktorú tam vytvorili, vyhlásia, že to je všetko legálne. A dodatočne to označia. Že je to ich. Teda mesta. Majú tam kompostovisko, hneď vedľa ihrísk, o ktorom netušia takmer celý rok, že ho tam majú a zelený odpad z mesta skládkujú na inej ploche, ktorú tak isto dodatočne po upozornení, označia.
Ale ihrisko tam nie je.. 

Čo už.
Mesto upadá. Deti a mladí nemajú kam ísť a jediné čomu prepadajú je gembling (herní máme habadej, podľa nášho primátora je poker šport) a drogy. 
Nezriedka v meste stretnete na verejnosti, za bieleho dňa, masturbujúceho občana, zo sáčkom nejakej mňamky. A ešte tu letí herba.
Ale na pokosenie ihriska, aby deti nemuseli behať po ceste, na to nemáme, lebo to ihrisko neexistuje.

Možno bude nové ihrisko, ak občania mestkej časti požiadajú. A dostaneme na to eurofondy.
Udržiavať existujúce (aj keď pre mesto neviditeľné) to nemusíme. 
 

P:S.: Paradoxne... na poštovné dalo Mesto Kráľovský Chlmec viac, ako by dalo na benzín do kosačiek, potrebný na pokosenie týchto ihrísk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k trestnej činnosti, vypovedala o korupcii

Za rozhodnutím vypovedať nie je zlomená psychika ani iné vplyvy, tvrdí advokát.


Už ste čítali?